Паспорт уроку
Тема : Узагальнення
Клас: 9
Предмет: хімія
Мета уроку: Освітня: узагальнити знання про хімічні властивості речовин, та вміння писати рівняння. Повторити поняття «кількість речовини», «розчин», « електроліз», «насичені вуглеводні», « органічні речовини».
Розвиваюча: розвивати логічне мислення та уяву учнів , вміння користуватися основними фізико-хімічними величинами та розрахунковими формулами. Формувати вміння знаходити спільні і відмінні ознаки і властивості, формулювати узагальнюючі висновки, застосовувати набуті знання на практиці та оцінювати результати виконаних дій.
Виховна: допомогти вихованню дбайливого відношення до праці, ініціативності, наполегливості в досягненні мети.
Методи і методичні прийоми:
1.Візуальний: складання відповіді на питання.
2. Тестографіка
Тип уроку: узагальнення
Обладнання: мультимедійна презентація до уроку, комп’ютер.
Міжпредметні зв’язки:
математика
Хід уроку
- Організація класу
- Узагальнення вивченого
- Тема уроку « Узагальнення » . Узагальнювати та перевіряти рівень знань з курсу хімії будемо за допомогою тестографіки.
(Тестографіка це один із засобів навчання , який допомагає учню відповідаючи на питання відразу бачити помилки, виправляти їх та знаходити вірні відповіді.
Під час роботи з тестографікою учні проявляють не тільки знання але й уміння складати малюнки за даними відповідями .)
Працювати з тестографікою потрібно таким чином:
- прочитай питання;
- знайди вірну відповідь серед запропонованих;
- на координатній площині постав дві крапки координати яких надано під відповіддю;
- з`єднай крапки відрізком;
- над відрізком постав номер питання;
- коли даси відповіді на всі питання – отримаєш малюнок.
Цю роботу можна робити як на папері так і на комп’ютері.
Бажаю успіху!
Додаток 1. Тестографіка з хімії «Підсумкова за І семестр» варіант № 1
Додаток 2. Тестографіка з хімії «Підсумкова за І семестр» варіант №2
Додаток 3. Тестографіка з хімії «Найважливіші органічні сполуки» варіант № 1
Додаток 4. Тестографіка з хімії «Найважливіші органічні сполуки» варіант № 2
Додаток №5. Відповідь «Підсумкова за І семестр» варіант № 1 Додаток №6. Відповідь «Підсумкова за І семестр» варіант № 2 Додаток №7 .Відповідь «Найважливіші органічні сполуки» варіант № 1 Додаток №8 .Відповідь «Найважливіші органічні сполуки» варіант № 2
3.Домашне завдання.
Вчитель: Пропаную скласти тестографіку на вивчені теми
Додаток 1. Тестографіка з хімії «Підсумкова за І семестр» варіант № 1
№ з\п
|
Питання
|
Перша відповідь
|
Друга відповідь
|
Третя відповідь
|
1
|
Виберіть електронну конфігурацію йона Сl-
|
1S22S22P63S23P4
З-4=Е-7
|
1S22S22P63S23P5
Ї-5=И-3
|
1S22S22P63S23P6
Ж-8=Є=9
|
2
|
Оксиген найчастіше виявляє ступінь окиснення:
|
+4
И-8=Є-8
|
+6
Д-2=Ж-7
|
-2
Ж-19=И-14
|
3
|
Компонент розчину, вміст якого більший і в середовищі якого рівномірно розподілені розчинені речовини-
|
Розчинник
А-13=Й-8
|
Компоненти
Д-8=Є-6
|
Суміш
Н-8=Ж-4
|
4
|
До електролітів належать
|
Кислоти, оксиди, основи
Л-4=К-8
|
Кислоти, оксиди, солі
О-8=Л-13
|
Кислоти, основи, солі
П-6=П-9
|
5
|
Реакція, внаслідок якої з двох і більше речовин утворюється одна-
|
Обміну
М-6=Н-17
|
Сполучення
Ж-10=Ж-19
|
Розкладу
Д-10=Д-13
|
6
|
Реакція, що відбувається в одному напрямі й закінчується повним перетворенням реагентів-
|
Оборотня
Ї-4=Й-6
|
Необоротня
О-12=О-17
|
Незакінчена
Ж-6=Є-12
|
7
|
Реакції, що відбуваються з поглинанням теплоти-
|
Екзотермічні
К-9=Н-11
|
Ендотермічні
Ї-5=К-11
|
Теплові
Д-3=Й-13
|
8
|
Речовини, що прискорюють швидкість хімічних реакцій-
|
Каталізатори
Н-3=П-6
|
Інгібітори
Б-8=Ж-4
|
Провідники
Л-2=О-8
|
9
|
Реакції, які відбуваються зі зміною ступенів окиснення атомів
|
Теплові
Л-5=О-6
|
Розкладу
А-7=Ж-10
|
Окисно-відновні
Ж-10=О-12
|
10
|
Відношення маси розчиненої речовини до маси всього розчину
|
Розчинник
Ж-6=Є-9
|
Масова частка
Ж-19=О-17
|
Вода
В-9=Д-20
|
11
|
Обчислити масову частку сульфатної кислоти в розчині, виготовленому з 30 г кислоти та 270 мл води
|
30%
М-6=Н-12
|
20%
К-8=М-17
|
10%
Ж-10=И-14
|
12
|
Укажіть масу води у розчині масою 200 г з масовою часткою купрум (ІІ) оксиду 16%
|
168 г
П-9=К-11
|
177 г
Д-11=Ж-9
|
184 г
И-7=К-11
|
Додаток 2. Тестографіка з хімії «Підсумкова за І семестр» варіант №2
№
|
Питання
|
Перша відповідь
|
Друга відповідь
|
Третя відповідь
|
1
|
Реакція, внаслідок якої з двох і більше речовин утворюється одна-
|
Обміну
И-7=Є-2
|
Сполучення
А-6=А-14
|
Розкладу
Е-4=Є-12
|
2
|
Реакція, що відбувається в одному напрямі й закінчується повним перетворенням реагентів-
|
Оборотня
Ж-6=Ї-11
|
Необоротня
І-9=І-17
|
Незакінчена
Б-10=Д-4
|
3
|
Компонент розчину, вміст якого більший і в середовищі якого рівномірно розподілені розчинені речовини-
|
Розчинник
А-6=М-6
|
Компоненти
М-9=О-14
|
Суміш
И-8=К-6
|
4
|
До електролітів належать
|
Кислоти, оксиди, основи
З-6=Ж-11
|
Кислоти, оксиди, солі
И-6=Ї-15
|
Кислоти, основи солі
Д-6=Д-14
|
5
|
Відношення маси розчиненої речовини до маси всього розчину -
|
Розчинник
Г-7=Ж-6
|
Масова частка
І-17=О-17
|
Вода
В-5=Д-10
|
6
|
Реакції , які відбуваються зі зміною ступенів окиснення атомів
|
Теплові
А-8=Ж-4
|
Розкладу
И-5=Й-9
|
Окисно-відновні
І-14=М-14
|
7
|
Речовини, що прискорюють швидкість хімічних реакцій-
|
Каталізатори
Г-6=Г-14
|
Інгібітори
Л-6=Н-12
|
Провідники
Г-5=Ж-18
|
8
|
Виберіть електронну конфігурацію йона Сl-:
|
1S22S22P63S23P4
М-6=Н-6
|
1S22S22P63S23P5
І-9=О-9
|
1S22S22P63S23P6
К-8=Н-12
|
9
|
Реакції, що відбуваються з поглинанням теплоти-
|
Екзотермічні
Б-4=Н-8
|
Ендотермічні
З-14=І-17
|
Теплові
Д-7=Л-8
|
10
|
Оксиген найчастіше виявляє ступінь окиснення:
|
+4
Ж-6=Є-3
|
+6
А-7=Б-1
|
-2
З-6=І-9
|
11
|
Обчислити масову частку сульфатної кислоти в розчині, виготовленому з 130 г кислоти та 270 мл води
|
32,5%
А-14=З-14
|
20,5%
Л-15=О-5
|
10,5%
М-14=О-7
|
12
|
Укажіть масу води у розчині масою 400 г з масовою часткою купрум (ІІ) оксиду 16%
|
368 г
И-8=М-4
|
336 г
З-6=З-14
|
284 г
Г-4=Ж-3
|
Додаток 3. Тестографіка з хімії «Найважливіші органічні сполуки» варіант № 1
№
з\п
|
Питання
|
Перша відповідь
|
Друга відповідь
|
Третя відповідь
|
1
|
Ізомери -
|
Речовини з різним якісним та кількісним складом молекул але різні за будовою і властивостями
Н-8=Ж-11
|
Речовини з однаковими якісним та кількісним складом молекул але різні за будовою і властивостями
И-4=Ї-4
|
Речовини з однаковими якісним та кількісним складом молекул
Л-7=Ж-11
|
2
|
Ненасичені вуглеводні з одним подвійним зв’язком атомів Карбону у молекулі має
|
Ацетилен
Л=9=Ж-3
|
Етан
Л-7=Н-4
|
Етилен
Й-14=П-9
|
3
|
До спиртів належать
|
Октан, Нонна, деканол
Д-9=Ж-13
|
Бутан, Бутанол, пропан
Г-10=Д-6
|
Метанол,етанол, пропанол
Ї-18=Л-20
|
4
|
Кожен на кухні має таку кислоту
|
Метанова
Д-8=Ж-4
|
Етанова
И-4=И-6
|
Пропанова
Г-5=Ж-15
|
5
|
Неметалічні елементи дістали назву елементи- органогени
|
Хлор, Гідроген, Карбон, Ферум
В-9=Ж-5
|
Карбон, Гідроген, Оксіген,Нітроген
Ї-5=Л-6
|
Оксіген, Гідроген, Натрій, Карбон
Е-7=Є-9
|
6
|
Хлоретан можна добути з
|
Ацетилену та Хлору
Г-9=Є-12
|
Пропану та хлороводню
Є-7=Ї-9
|
Етилену та хлороводню
Л-13=Л-20
|
7
|
Естери трьохатомного спирту гліцерину та вищих карбонових кислот
|
Жири
Ї-4=Ї-18
|
Вуглеводні
Д-9=Ж-11
|
Білки
Ї-9=Ї-18
|
8
|
Глюкоза, сахароза, крохмаль, целюлоза -
|
Жири
К-6=М-7
|
Вуглеводні
Й-11=Й-14
|
Білки
Л-8=П-15
|
9
|
Природні полімери, мономерами яких є 20 а-амінокислот.
|
Жири
Е-10=И-11
|
Вуглеводні
З-9=Ж-11
|
Білки
Й-11=П-9
|
10
|
Обчислити, який об’єм (н.у.) займе етилен масою 390 г.
|
336 л
Л-6=Л-10
|
368 л
И-7=Ї-6
|
457 л
Е-7=Л-9
|
11
|
Скільки треба взяти води та Оцтової кислоти , що отримати 500 г 9 % розчину
|
430 мл води та 70 г оцтової кислоти
Д-9=Ж-11
|
330 мл води та 170 г оцтової кислоти
Н-9=Н-16
|
455 мл води та 45 г оцтової кислоти
И-6=Ї-6
|
12
|
Вуглеводи утворюється в результаті
|
Фотосинтезу
И-5=Ї-5
|
Дихання
Г-6=Ж-12
|
Живлення
З-9=К-3
|
Додаток 4. Тестографіка з хімії «Найважливіші органічні сполуки» варіант № 2
з\п
|
Питання
|
Перша відповідь
|
Друга відповідь
|
Третя відповідь
|
1
|
Неметалічні елементи Карбон, Гідроген, Оксіген, Нітроген, дістали назву
|
Гомологи
К-3=Л-8
|
елементи- органогени
З-5=І-11
|
Мікро-єлементи
Д-6=Ж-7
|
2
|
Речовини з однаковими якісним та кількісним складом молекул але різні за будовою і властивостями
|
Органічні
Л-9=М-17
|
Гомологи
Г-8=Г-18
|
Ізомери
Г-14=Є-13
|
3
|
Ненасичені вуглеводні з одним потрійним зв’язком атомів Карбону у молекулі має
|
Етилен
Г-8=Ж-3
|
Ацетилен
Ж-16=Ї-14
|
Етан
Д-3=Ж-18
|
4
|
Хлор етан можна добути з
|
Етилену та хлороводню
Ї-14=Й-16
|
Ацетилену та Хлору
З-9=Є-5
|
Пропану та хлороводню
Д-3=Д-17
|
5
|
Сполучення багатьох молекул ненасиченого вуглеводню в одну макромолекулу
|
Ізомер
Д-9=Є-6
|
Мономер
Д-8=Л-16
|
Полімер
Д-17=Ж-11
|
6
|
Метанол, Бутаном, етанол -
|
Ізомери
Е-8=Є-4
|
Спирти
Є-6=И-8
|
Кислоти
З-9=З-10
|
7
|
Карбонові кислоти мають функціональну групу
|
Гідроксильна
Б-8=В-9
|
Гідронільна
Ж-4=Є-6
|
Карбоксильна
Б-11=Н-11
|
8
|
Кислоти молекули , яких містять понад 10 атомів Карбону називаються
|
Вищими
Е-15=Є-17
|
Полімерними
Е-8=Ї-9
|
Карбоновими
Є-4=Ї-5
|
9
|
Моносахариди, дисахариди, полісахариди
|
Жири
Л-9=М-11
|
Вуглеводи
В-7=Е-11
|
Білки
Б-8=Д-13
|
10
|
Обчислити, який об’єм (н.у.) займе етилен масою 196 г.
|
156,8 л
К-11=И-17
|
168,9 л
Д-11=М-5
|
170,8 л
К-5=М-6
|
11
|
Скільки треба взяти води та Оцтової кислоти , щоб отримати 100 г 9 % розчину
|
90 г води та 10 г кислоти
В-10=Ґ-9
|
80 г води та 20 г кислоти
Е-5=Ж-12
|
60 г води та 40 г кислоти
Д-9=Ж-12
|
12
|
Носіями життя е
|
Вуглеводи
Е-8=К-13
|
Білки
З-14=И-15
|
Жири
Ж-9=Ж-18
|
М
|